baksus

typowe standardy
www.spoza.edu.pl

W pierwszym roku życia dziecku podaje się kilka różnych szczepionek – wszystkie aplikuje się w postaci zastrzyków, co niewątpliwie jest dość przykrym doświadczeniem dla niemowlęcia. Sposobem na zmniejszenie liczby iniekcji jest podanie tzw.

szczepionki wieloskładnikowej. Szczepionka wieloskładnikowa to preparat, który w jednej strzykawce zawiera kilka prostszych szczepionek – zazwyczaj pięć lub sześć.

W obowiązkowym kalendarzu szczepień i tak każdą z tych szczepionek podaje się w tym samym czasie – kilka zastrzyków można więc zastąpić jednym szczepieniem wieloskładnikowym. Tego typu szczepienie ma kilka zalet.

Przede wszystkim znacznie zwiększa się komfort dziecka podczas podawania szczepionki. Dodatkowo, jedno ukłucie zmniejsza ryzyko wystąpienia miejscowych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Warto wiedzieć, też, że wchodząca w skład szczepień wieloskładnikowych szczepionka na krztusiec, jest o wiele nowocześniejsza niż tradycyjna, a dzieci lepiej na nią reagują. Jak na razie wadą szczepionek wieloskładnikowych jest to, że nie są refundowane.