baksus

typowe standardy

W świecie dorosłych domowe obowiązki zwykle kojarzone są z nieprzyjemną koniecznością. Nie staramy się ich unikać, bo wiemy, jak bardzo są istotne, ale też często nie czerpiemy żadnej przyjemności z ich wykonywania.

Tymczasem w dziecięcych oczach wszystko to, co musimy robić na co dzień, wygląda na wspaniałą rozrywkę. Pozwól maluchowi na pomoc w domowych obowiązkach, a zyskasz pewność, że fundujesz mu niesamowitą zabawę.

Już kilkuletnie dzieci bardzo chętnie pomagają w kuchni. W ich oczach fakt, że mogą samodzielnie przygotować coś, co następnie zjedzą, nosi znamiona czegoś magicznego.

Świetnie sprawdzi się tutaj wspólne przygotowywanie, wykrawanie i dekorowanie ciasteczek. Twój maluch bez wątpienia doceni także sytuację, w której pozwolisz mu na własnoręczne przygotowanie kanapki.

Jeśli wiesz, że twoje dziecko ma dobrze rozwinięte zdolności manualne, możesz pozwolić mu także na krojenie miękkich produktów niezbyt ostrym nożykiem. Nie bój się także pozwalać swojemu dziecku na drobne porządki.

Świetnie poradzi sobie ze ścieraniem kurzu z umieszczonych w zasięgu jego rąk półeczek. Chętnie będzie także zamiatać, szczególnie, jeśli pozwolimy mu na korzystanie z małej miotełki.

Dzieci zwykle najbardziej palą się do porządkowania łazienki. W żadnym wypadku nie pozwalaj dziecku na używanie środków chemicznych, ale możesz pozwolić mu na wycieranie zlewu, wanny czy prysznica za pomocą zwykłej, wilgotnej chusteczki.